Tělesná výchova je cílevědomá výchovná a vzdělávací činnost působící na tělesný a pohybový vývoj člověka (Vilímová, 2009)
Obsah
- Historie TV
- Didaktika tělesné výchovy
- Cíle TV
- Úkoly TV
- Organizační formy tělesné výchovy
- Přípravy a realizace hodiny TV
- Didaktické řídící styly
- Metody TV
- Osobnost učitele TV
- Pohybová omezení u dětí mladšího školního věku
- Hodnocení a klasifikace v TV
- Podmínky pro TV
- Literatura
Historie TV
- Pravěk – tělesná výchova spojena s přípravou na přežití. Základní pohybový fond se rozvíjel v souladu s požadavky činností. Chůze, běh, skoky, lezení, plavání, šplhání, házení, vrhání a chytání, později jízda na koni. Současně se vyvíjely pohyby spojené se sociální činností – tanec, hry.
- Starověk – rozvoj bojových dovedností, v Indii vzniká Jóga, v Číně Kung-fu. Na území, jejichž prosperita byla založena na obchodu byl upřednostňován harmonický rozvoj všech schopností člověka (tělesných i duševních) – vznik starověkého ideálu – kalokagathia. Řecká tělesná výchova – Olympijské hry. Římská – vojenská tělesná výchova – gladiátorské hry.
- Středověk – tělesná výchova je zahrnuta do rytířské výchovy, má vojenský charakter. Nutnost umět jezdit na koni, šermovat, střílet a tančit.
- Humanismus, renesance – návrat k antické kultuře, význam tělesné zdatnosti vyzdvihují také lékaři, rozšiřují se vědomosti o stavbě a funkci těla a jeho orgánů a objevuje se myšlenka o prevenci a léčbě pohybem. Je prosazována gymnastika, jako jeden z prvků tělovýchovy. Významné osobnosti: Vittorino Ramboldini da Feltre, Hieronymus Mercurialis, Francois Rabelais, Thomas More, Jan Amos Komenský.
- Osvícenství – spojení tělesných cviků s přírodou (cvičení na čerstvém vzduchu). Tělovýchova jako prvek výchovy k lidství – filantropisté. Johann Christoph Fridrich Guts-Muts (1759-1839) je pokládán za zakladatele moderního pojetí tělesné výchovy výchovy mládeže. Tělesná výchova byla zařazena do škol jako rovnocenný předmět s ostatními. Na přelomu 18. a 19. století vznikly vlivem rozdílných podmínek v Evropě 3 tělovýchovné systémy:
- Anglický sport
- Německý turnérský tělocvik
- Severský gymnastický systém
- Konec 19. století – rozvoj sportovního hnutí, vznikají národní sportovní svazy a postupně i mezinárodní sportovní svazy. Pierre De Coubertin (1863-1937) dal podnět ke vzniku Mezinárodního olympijského výboru. Roku 1896 se konaly v Aténách první novověké olympijské hry.
- Začátek 20. století – snaha o návrat k přírodě (E. T. Seton), vznik skautské organizace, vznik specifické ženské TV.
Vývoj TV v českých zemích:
- Jan Malýpetr (1815 – 1899), první český učitel TV
- Zavedení povinného předmětu tělesná výchova bylo součástí reformy školské soustavy z roku 1869
- První používané osnovy vytvořil A. Spiess a vycházely z německého turnerského systému – cíle školní TV: rozvoj síly, obratnosti, jistoty, odvahy a sebedůvěry
- Tělocvičné ústavy podle německého vzoru (Jahn-Eiselenova soustava).
- Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner položili základy sokolskému hnutí (1862).
- Po vzniku samostatné Československé republiky byla koncepce školní TV ovlivněna tradicí Sokola. Základem osnov (curricula) byla Tyršova soustava: cvičení pořadová, prostná, nářaďová, atletika, hry doplněná o sezónní aktivity (plavání, bruslení, sáňkování, lyžování).
- Koncem 19. století vznikají sportovní svazy (veslařský, fotbalový, lyžařský, atletický, Klub českých turistů).
- Po 2. světové válce byly formulovány odlišné cíle TV. Sportovní a výkonnostní zaměření, zdůraznění branných aspektů. TV lze charakterizovat jako jednotnou, kolektivní, centralistickou a direktivní.
- Po roce 1989, liberalizace školství, více možností přizpůsobit proces výuky TV žákům.
- Nové alternativní směry vzdělávání: Waldorfská škola, Montessori…
Didaktika tělesné výchovy
Tělesná výchova je cílevědomá výchovná a vzdělávací činnost působící na tělesný a pohybový vývoj člověka (Vilímová, 2009)
Cílem je:
- Upevňování zdraví
- Zvyšování tělesné zdatnosti a pohybové výkonnost
- Utváření kladného vztahu k pohybové aktivitě.
Pojem didaktika je chápán jako teorie vzdělávacího procesu ve vyučování. Členíme ji na:
- Akademickou vědní disciplínu (součást systému kinantropologických věd)
- Studijní předmět v přípravě učitelů
Součástí didaktiky TV jsou didaktiky jednotlivých sportovních odvětví (didaktika gymnastiky, didaktika atletiky, her, tance….)
Postavení didaktiky TV v systému věd (Rychetský, Fialová, 2004):
Pedagogika – členění:
- Teorie vyučování
- Teorie výchovy
Didaktika tělesné výchovy:
- Didaktika základní TV
- Didaktika rekreační TV
- Didaktika zdravotní TV
Didaktiky jednotlivých odvětví – gymnastika, Volejbal, Fotbal, atd.
Prvky didaktického procesu:
- Projekt výchovy a vzdělávání (cíle, osnovy apod.)
- Činnost žáka
- Činnost učitele
- Podmínky (materiální, společenské, apod.)
Vnější činitelé didaktického procesu:
- Rodina
- Životní styl
- Média
- Trenér, cvičitel
- Mezipředmětové vztahy
- Lékař
Vnitřní činitelé didaktického procesu:
- Motivace
- Dědičnost
- Schopnosti
Cíle TV:
- Psychomotorické – pohybová způsobilost v činnostech, osvojení pohybových celků, využití TV k udržení a rozvoji zdravotního stavu
- Kognitivní – orientace a znalosti ve zvolené sportovní aktivitě, schopnost plánování aktivit, rozvoj chápání zdravého způsobu života
- Afektivní – prožitek, sebevědomí a tvořivost, pochopení individuálních rozdílů mezi jednotlivci, rozvoj sociálních vztahů, pozitivní soutěživost, osobní nezávislost a čestnost.
Úkoly TV:
- Upevňování zdraví (působení na jednotlivé složky zdravotně orientované zdatnosti)
- Zvyšování tělesné zdatnosti (kondice)
- Zvyšování pohybové výkonnosti (rozvoj pohybových schopností)
- Utváření kladného vztahu k pohybové aktivitě
- Získání vědomostí o účinku tělesných cvičení
- Získání základního praktického a teoretického vzdělání v oblasti TV
Členění učebních cílů:
- Pro příslušný stupeň (1. st. ZŠ): co vše žáci umí na konci 5. třídy
- Pro jednotlivé tematické celky: učivo sdružené podle určitých společných znaků, např. učivo atletiky, gymnastiky, plavání
- Pro jednotlivé ročníky a třídy
- Pro jednotlivé lekce: učivo zaměřené na osvojení určité dovednosti (např. skok do dálky, splývání, kotoul vpřed; naučení trvá déle než jednu hodinu)
- Pro jednotlivé vyučovací hodiny: cíl pro jednotlivé hodiny není shodný s cílem lekce
- Pro jednotlivé pohybové úkoly: konkrétní cvičení pro nacvičení dovednosti
Cíle konkrétní vyučovací jednotky:
- Mělo by jít o cíle, které žáci přijali za své
- Učební cíle je třeba stanovit konkrétně
- Učební cíle musí navazovat na předcházející cíle (určitým dovednostem musí předcházet osvojení jednodušších dovedností, osvojení složitější vědomostí předcházejí vědomosti základní)
Zásady při stanovování cílů (Mužík, Krejčí, 1997):
- Učitel je zapojen do tvorby celoškolského vzdělávacího programu (ŠVP).
- Dítě není malý dospělý.
- Různé děti budou dosahovat různé úrovně dovedností. Může se projevit nezralost.
- Hlavním prostředkem k dosažení učebního cíle na 1. stupni je HRA.
Organizační formy tělesné výchovy
Organizační forma je vnější uspořádání organizačních a didaktických podmínek vyučování, v nichž se realizuje výchovně vzdělávací proces (Fialová, 1998).
Podle Rychteckého a Fialové (2004) vyčleňujeme tyto skupiny:
- Povinné
- Nepovinné
- Doplňkové
- Zájmové
Povinné organizační formy:
- Vyučovací hodina
- Výchova v přírodě
- Zdravotní TV
- Plavecký výcvik
- Lyžařské a sportovní kurzy (pouze doporučené)
Nepovinné organizační formy:
- Volitelný předmět
Doplňkové činnosti:
- Cvičení v hodinách jiných předmětů (tělovýchovné chvilky, protažení – kompenzační cvičení)
- Pohybové a rekreační přestávky
- Rekreační cvičení
Zájmové činnosti:
- Školní sportovní kluby
- Zájmové kroužky
- Jednorázové akce (soutěže, vystoupení, cvičení s rodiči)
Vyučovací hodina TV
- Jde o základní organizační formu TV.
- Je přímo řízena učitelem.
- Je zakomponována do rozvrhu.
- Je samostatným celkem, ale navazuje na předchozí vyučovací hodinu.
Vyučovací hodiny dělíme podle různých kritérií.
Dělení podle hlavních složek výchovně- vzdělávacího procesu:
- Diagnostické vyučovací hodiny (na začátek a závěr tematických celků, zahrnují kontrolu a klasifikaci žáků)
- Motivační – vzbuzují a prohlubují zájem
- Expoziční – seznamují s učivem, nacvičují nové pohybové dovednosti
- Fixační – upevňují a zdokonalují dovednosti
Podle obsahu, (například):
- Gymnastická,
- Atletická,
- Herní,
- Úpolová a další
Podle množství témat:
- Monotematické
- Smíšené – kombinace různých sportovních aktivit, umožňuje střídat činnosti
Podle pohlaví (od 6. třídy):
- Hodina pro dívky
- Hodina pro chlapce,
- Koedukovaná hodina (smíšená)
Podle zaměření:
- Nácvičné,
- Kontrolní,
- Kondiční,
- Soutěžní
Přípravy a realizace hodiny TV
Písemná příprava obsahuje:
- Obecnou část – tématický celek podle vyučovacího plánu, téma hodiny, pořadí hodiny v tematickém plánu, konkrétní učební cíl
- Konkrétní údaje – třída, prostředí, pomůcky, počet žáků
- Vlastní příprava – část hodiny, popis obsahu (popis cvičení, nákres, účinek), použité metody, organizace a zatížení, čas, poznámky
Plánování a příprava zahrnuje:
- Výběr výukových cílů
- Výběr činností a rozvržení hodiny (zahrnuje i výběr pomůcek a časové rozvržení)
- Příprava pomůcek, materiálů, kontrola zařízení tělocvičny
- Rozhodnutí o způsobu sledování a hodnocení postupu práce žáků a o průběhu hodiny
Příprava:
- Umožňuje promyslet věci dopředu a připravit se na případné problémy či dotazy
- Umožňuje realizaci podobné hodiny v budoucnosti u jiné skupiny
- Umožňuje si dopředu promyslet: druh učení, metody, organizaci, hodnocení, pomůcky….
Didaktické řídící styly
- Přímé vedení žáků (frontální vyučování)
- Nepřímé vedení žáků (skupinové vyučování)
- Samostatná a tvořivá práce žáků (spontánní, podněcovaná, uvědomělá, problémové vyučování)
Didaktické styly:
- Příkazový styl – veškeré rozhodnutí a vedení je na učiteli
- Praktický styl – část rozhodnutí je přenášena na žáka
- Reciproční styl – žáci jsou zapojeni do hodnocení a korekce chyb, poskytuje zpětnou vazbu a opravuje chyby
- Styl se sebehodnocením – žáci cvičí samostatně, sami se pokoušejí posoudit správnost provedení, používají autokorekce
- Styl s nabídkou – žák si volí obtížnost a náročnost pohybové činnosti
- Styl s řízeným objevováním – učitel vhodně zvolenými otázkami nebo rozhovorem vede žáka k samostatnému nalezení řešení
- Styl se samostatným objevováním – řešení problému v pohybových úkolech
- Styl s autonomním rozhodováním žáka o učivu i stylu – samostatná volba žáka co se bude učit a jak
Didaktické postupy
Jde o strategii a způsob výuky, který se používá při osvojování pohybových dovedností v TV.
V tělesné výchově lze uplatnit 3 základní postupy:
- Komplexní – jde o přirozené pohyby, které by bylo zbytečné dále rozkládat, učíme celý pohyb najednou
- Analyticko-syntetický – rozdělujeme pohyb na dílčí části u pohybových dovedností, které si žáci nemohou osvojit celé najednou
- Synteticko-analytický – nacvičujeme zároveň komplexní provedení a nácvik částí pohybu
Základní didaktické zásady při výuce TV
- Zásada uvědomělosti a aktivity
- Zásada názornosti
- Zásada soustavnosti
- Zásada přiměřenosti
- Zásada trvalosti
Metody TV
Metody používané učitelem tělesné výchovy lze podle cíle rozdělit na (Sýkora, Kostková et al., 1985):
- Motivační (seznámení s úkolem, motivace)
- Expoziční (nácvičné)
- Fixační (zdokonalování a zpevňování)
- Diagnostické (kontrolní)
- Výchovné (citový rozvoj, hodnotová orientace, socializace)
Aktivizující metody:
- Diskusní metoda
- Situační metoda (řešení modelových problémových situací)
- Didaktické hry
Osobnost učitele TV – vlastnosti:
- Osobnostní (mravní, psychomotorické)
- Profesní kompetence
- Emoční a psychická stabilita
- Tělesná zdatnost a výkonnost
Komunikace učitele TV
- Mimika
- Pohledy (žáci musí mít pocit, že je učitel sleduje)
- Řeč těla (-tělesný postoj sebevědomý vzpřímený)
- Gesta
- Signály (píšťalka, tleskání)
Mužík, Krejčí (1997) uvádějí principy efektivního vyučování. Výuka TV je efektivní, když je efektivní učitel. Efektivní učitel:
- Dokáže stanovit uskutečnitelné učební cíle.
- Spatřuje svou primární funkci v promyšleném a přesném instruování žáků.
- Začíná každou hodinu přehledem obsahu nebo učebních cílů.
- Předkládá instrukce, korekce a zpětné informace jasně a živě
- Rozpozná aktuální stav žáka a jeho způsobilost k pohybovým činnostem
- Uzavírá hodinu shrnutím hlavních bodů učiva
Pohybová omezení u dětí mladšího školního věku
Problematické cviky, u kterých je potřeba zvýšení opatrnosti:
- Visy prosté
- Záklony hlavy a trupu
- Doskoky z větší výšky než je pas
- Lezení a chůze v dřepu a kleku
- Klek sedmo, mezi paty
- Úpolová cvičení
Senzitivní období (Rychtecký, Fialová,2004):
- Kinestetická diferenciační: 6-9 let
- Rovnováhová: 8-12 let
- Prostorová orientace: 10-14 let
- Obratnost: 6-12 let
Hodnocení a klasifikace v TV
Funkce hodnocení
- Didaktická – říká žákovi co umí (neumí) a na jaké úrovni
- Výchovná – účinek na utváření osobnosti žáka
- Kontrolní a diagnostická – informace pro učitele o jeho schopnostech a schopnostech žáků, usměrnění a regulace další učební činnosti
- Výběrová – identifikace žáků pohybově nadaných a pohybově oslabených
- Prognostická – prognóza dalšího vývoje žáka
- Motivační – naplnění potřeby uznání a ocenění, naplnění potřeby seberealizace a uplatnění
- Emocionální – potřeba ocenění
- Sociální – potřeba uznání v sociální skupině
Druhy hodnocení z hlediska cíle:
- Prediktivní hodnocení: jde o vstupní hodnocení
- Formativní hodnocení: průběžné hodnocení v průběhu vyučovacího procesu
- Celkové (sumativní) hodnocení: závěrečné, slouží k ověření splnění cíle
Podmínky pro TV
- Personální – kvalifikace učitele, administrativní zátěž, osobnost učitele, schopnosti,
- Institucionální – podmínky na straně školy
- Sociální – nejvýznamněji sociální podmínky ovlivňuje rodina, učitel a školní třída
- Materiální – prostředí, učební pomůcky, metodické pomůcky,zařízení, didaktická technika, školní potřeby, vyučovací prostory
- Právní
Z právních dokumentů vyplývají na činnost učitele následující skutečnosti (Fialová, 2010):
- Učitel musí být přítomen 15 minut před začátkem vyučování
- Musí zajistit bezpečnost (kontrola nářadí, plochy, úboru, dopomoc a záchrana)
- Musí žáky seznámit s pravidly (provoz tělocvičny, bazénu, řád kurzu…)
- Volba vhodného obsahu a obtížnosti
- Důkladná příprava, rozcvičení, znalost prostředí
- Počet žáků na jednoho učitele: mimo školu 24, při koupání 10, v tělocvičně 36
- Poskytnutí první pomoci: lékárnička v dosahu tělocvičny – záznam o úrazu
Nejčastější chyby učitele, které by mohly vést k právnímu postihu:
- Nepřítomnost učitele
- Nedodržení metodického postupu
- Chyby v organizaci (bezpečnou organizaci je zapotřebí zajistit zejména při hodech, vrzích a cvičení na nářadí)
- Neposkytnutí informací o bezpečnosti
- Nezajištění bezpečných podmínek
- Nepřiměřený úkol (zařazení cvičení, které není doporučeno v učebních osnovách nebo je vzhledem k věku nevhodné)
- Nedodržení počtu žáků
- Zanedbání první pomoci
- Nezajištění činnosti a dozoru necvičících
Literatura:
Mužík, V. & Krejčí, M. (1997) Tělesná výchova a zdraví. Olomouc: Hanex, 1997. Fialová, L. (2010) Aktuální témata didaktiky. Školní tělesná výchova. Praha: Karolinum.
Fialová, L. (2010) Aktuální témata didaktiky. Školní tělesná výchova. Praha: Karolinum, 2010.
Kössl, J., Štumbauer, J., & Waic, M. (2006) Vybrané kapitoly z dějin tělesné kultury. Praha: Karolinum.
Rychtecký, A., Fialová, L. (2004) Didaktika školní tělesné výchovy. Praha: Karolinum.
Vilímová, V. (2009) Didaktika tělesné výchovy. Brno: Masarykova univerzita, 2009.
Berdychová, J. (1978) Tělesná výchova pro studující učitelství základní školy. Praha: SPN.
Antala, B. et al. (2001) Didaktika školskej telesnej výchovy. Bratislava: Fakulta telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského a Slovenská vedecká spoločnost pre telesnú výchovu a šport.
Kostková, J. (1985) Vyučovací způsoby v tělesné výchově In. Sýkora, F., Kostková, J. et al. Didaktika tělesné výchovy. Praha: SPN.